COVID19 CO NALEZY SIE PRACOWNIKOM

Image result for covid 19

Możesz otrzymać 94,25 £ tygodniowo Ustawowy zasiłek chorobowy (SSP) przez okres do 28 tygodni. Jeśli izolujesz się z powodu koronawirusa (COVID-19), możesz uzyskać SSP. Musisz być uprawniony do SSP. Dni zwolnienia chorobowego, kiedy normalnie pracowałbyś, nazywane są „dniami kwalifikacyjnymi”. Jeśli się kwalifikujesz, otrzymasz SSP na wszystkie kwalifikujące się dni, z wyjątkiem pierwszych 3. Są to tak zwane „dni oczekiwania”. Otrzymujesz zapłatę za dni oczekiwania tylko, jeśli otrzymałeś już SSP w ciągu ostatnich 8 tygodni, a to obejmowało 3-dniowy okres oczekiwania.

Jak otrzymasz zapłatę?

Pracownik otrzymuje zasiłek SSP w taki sam sposób, jak normalne wynagrodzenie, na przykład co tydzień lub co miesiąc. Jeśli masz więcej niż jedną pracę, możesz otrzymać SSP od każdego pracodawcy. Podatek i ubezpieczenie społeczne zostaną odjęte. Jeśli uważasz, że nie otrzymujesz odpowiedniej ilości SSP, porozmawiaj ze swoim pracodawcą. Jeśli nadal nie jesteś zadowolony, skontaktuj się z HMRC.

Komu sie nalezy?

Jeśli izolujesz się z powodu koronawirusa (COVID-19), będziesz mógł uzyskać SSP od pierwszego dnia. Rozpocznie się to od 13 marca. Aby zakwalifikować się do ustawowego zasiłku chorobowego (SSP), musisz: być sklasyfikowanym jako pracownik i wykonać pracę dla swojego pracodawcychorować przez co najmniej 4 dni z rzędu (w tym dni wolne od pracy),  zarabiaj średnio co najmniej 118 £ tygodniowo, poinformuj swojego pracodawcę, że jesteś chory przed upływem terminu – lub w ciągu 7 dni, jeśli go nie ma. Pracownikom agencyjnym przysługuje ustawowe wynagrodzenie chorobowe.

Nie zakwalifikujesz się, jeśli:

otrzymales maksymalną kwotę SSP (28 tygodni), otrzymują ustawowy zasiłek macierzyński, nadal możesz się zakwalifikować, jeśli niedawno zacząłeś pracę i nie otrzymałeś jeszcze 8 tygodni wypłaty. Poproś pracodawcę o więcej informacji.

Jak zgłosić roszczenie

Aby ubiegać się o ustawową zasiłek chorobowy (SSP), powiadom pracodawcę przed upływem terminu (lub w ciągu 7 dni, jeśli go nie ma). Sprawdź u swojego pracodawcy, jak powinieneś powiedzieć. Potrzebujesz  notatki lub„sick note” (lub zwolnienia chorobowego) tylko wtedy, gdy jesteś chory przez ponad 7 dni (w tym dni wolne od pracy). Jeśli nie jesteś zadowolony z decyzji porozmawiaj ze swoim pracodawcą, jeśli uważasz ze ich decyzja o niepłaceniu ci SSP jest błędna, nie otrzymujesz odpowiedniej ilości SSP, możesz zapytać ich o powód. Jeśli to nie rozwiąże problemu, skontaktuj się z zespołem ds. Ustawowych sporów dotyczących płatności HM Revenue and Customs (HMRC).

 

Zespół ustawowego sporu o płatność HMRC

Telefon: 03000 560 630

Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:30 do 17:00

Piątek, od 8:30 do 16:30

Dowiedz się o opłatach za połączenia

Infolinia dla pracowników HMRC

Telefon tekstowy: 0300 200 3212

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00

Połączone okresy choroby

Jeśli masz regularne okresy choroby, mogą się one zaliczać do „powiązanych”. Aby połączyć, okresy muszą: ostatnie 4 lub więcej dni, być w odstępie 8 tygodni. Nie masz już prawa do SSP, jeśli masz ciągłą serię powiązanych okresów, które trwają dłużej niż 3 lata.

Jeśli nie kwalifikujesz się lub Twój SSP się kończyMożesz być w stanie ubiegać się o Universal Credit lub zasiłek na pracę i wsparcie (ESA). Możesz użyć formularza SSP1 do obsługi aplikacji.

Jeśli Twój SSP się kończy, Twój pracodawca musi wysłać Ci formularz SSP1:

w ciągu 7 dni od zakończenia SSP, jeśli zakończy się nieoczekiwanie, gdy będziesz chory

w lub przed początkiem 23 tygodnia, jeśli spodziewane jest zakończenie SSP przed chorobą

Jeśli nie kwalifikujesz się do SSP, pracodawca musi wysłać Ci formularz SSP1 w ciągu 7 dni od zachorowania.

Jesli potrzebujesz pomocy przy aplikacji o Universal Credit lub porady odnosnie benefitow zadzwon do nas lub napisz:

info@polishcommunityuk.org

07488367743

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *