Osoby samozatrudnione (Self Employment) i Stala Rezydentura

Image result for cleaner

W kontekście prawa obywateli unijnych do rezydowaniem w UK jednym ze statusów zezwalających na legalny pobyt w UK jest osoba samozatrudniona, czyli zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym (HMRC) jako Self Employed. Proszę zauważyć, ze termin “legalny pobyt” odnosi się w tym przypadku przede wszystkim do przestawienia swojego pobytu jako rezydenta.

Przykład: Ania przyjechała do swojej przyjaciółki i przez rok pomagała jej w opiece nad dzieckiem aby koleżanka mogła pójść do pracy. Mimo, że Ania oczywiście nie przebywała w UK nielegalnie, okresu tego niemodna zaliczyć jako “legalnego pobytu”, czyli takiego, który włączałby się w okres wymaganych pięciu lat aby starać się o rezydenturę stałą.

Osoba samozatrudniona, to niezależny usługodawca, który nie podlega subordynacji osoby dla której świadczy usługę. Sąd Unii Europejskiej również zaznaczył, że osoba samozatrudniona musi spełniać trzy warunki.

 1. Osoba samozatrudniona wyznacza sobie usługi jakie będzie wykonywać, warunki pracy oraz wynagrodzenie, a usługobiorca nie ma na to wpływu, gdyż nie ma zależności między ani subordynacji między obiema stronami.
 2. Wykonanie usług jest odpowiedzialnością samozatrudnionego.
 3. Pełne wynagrodzenie jest płacone jedynie usługodawcy.

Najwyższy trybunał:

“ Nie akceptowany będzie fakt, że osoba, która chwilowo nie wykonuje swoich usług przestaje być samozatrudniona. Zdrowy rozsądek każe nam zauważyć, że czasami są okresy, kiedy pracy po prostu nie ma. Samozatrudniony może wtedy być bardziej zaangażowany administracyjnie, np prowadząc swoją księgowość, czy też tworząc reklamę swoich usług. Samozatrudnienie wiąże się z tym, że czasem jest lepiej, a czasem gorzej. Nie można więc liczyć tylko i wyłącznie okresu, kiedy osoba świadczy swoje usługi. Różne czynniki wpływają na to czy osoba będzie nadal postrzegana jako samozatrudniona. Jakie są motywy samozatrudnionego, czy samozatrudniony rzeczywiście stara się pozyskać klientów. Brane będą przede wszystkim pod uwagę intencje i motywy samozatrudnionego.”

Related image

Niestety osoby, które deklarowały bardzo niskie dochody w celu pobierania większych benefitów ryzykują tym, że ich samozatrudnienie nie będzie zaliczone do lat “legalnego pobytu”. Sprawy będą rozpatrzone indywidualnie i wiele czynników będzie branych pod uwagę. Samozatrudnienie musi być widziane jako prawdziwe i efektywne. Czynniki jakie będą brane pod uwagę:

 

 1. Okresy , gdzie rzeczywiscie byly wykonywane usługi.
 2. Wynagrodzenie.
 3. Administracja firmy.
 4. Prowadzenie ksiąg.
 5. Reklama.
 6. Rozwój biznesu.
 7. Rachunki: za materiały, narzędzia, wynajem lokalu itp.

Osoba samozatrudniona musi mieć więcej niż swoje intencje. Będzie musiała pokazać jakie kroki zostały podjęte w całej historii swojego zatrudnienia.

Oczywiście rejestracja w HMRC jako osoba samozatrudniona pomaga, jednak absolutnie nie jest to wyznacznikiem autentyczności samozatrudnienia. Rejestracja to powinna być łączona z prawdziwa oraz efektywna praca.

Osoba, która z powodu choroby musiała tymczasowo zawiesić swoją działalność, będzie traktowana nadal jako “legalnie przebywająca” jeśli przestała wykonywać usługi z powodu nagłej choroby bądź wypadku. Wypadek czy choroba musiałyby dotknąć tę osobę osobiście, a nie np członka rodziny.

 

Minimalne profity osoby samozatrudnionej

 1. Średni profit jaki powinna mieć osoba samozatrudniona (zanim zapłaci podatek i składki emerytalne) powinien wynosić więcej niż £681.00 na miesiąc w roku podatkowym 2017/18.
 2. Średnie profity równe bądź wyższe muszą utrzymać się minimum trzy miesiące, tak aby w świetle unijnych przepisów osoba została traktowana jako samozatrudniona.

 

Jeśli macie państwo jakieś wątpliwości, bądź chcielibyście aby specjalista odniósł się do waszej sprawy indywidualnie, proszę pisać info@polishcommunityuk.org lub dzwonić 07984921874

 

Przeczytaj również:

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *