Przeczytaj jeśli korzystasz z dotacji Tax Credits: idą ogromne zmiany!

Fuel debt

Wielka Brytania znalazła sposób na to jak pozbyć się ludzi, którzy więcej biorą niż dają do systemu. Wcale nie ma to związku z brexitem, zaczyna się to już teraz, pomimo zapewnień, że nie ma dla nas żadnych zmian. Zmian nie ma jeśli chodzi o możliwość zamieszkiwania, podjęcia pracy czy też edukacji. Niestety zmiany, które już zaczęły być odczuwalne to zmiany na gorsze i jak zwykle dotykają tych najbiedniejszych.

Emigranci unijni zostaną najprawdopodobniej przyparci do muru i jeśli nie spełnia oczekiwań ekonomicznych w najgorszych wypadku będą deportowani. Często się słyszy o przypadkach, kiedy ludzie zostają administracyjnie usunięci z UK przez to, że nie posiadają wymaganego statusu. Przypominamy, że wymagany status to:

Pracownik, osoba samozatrudniona, osoba samowystarczalna finansowo, student z wykupionym ubezpieczeniem, poszukiwacz pracy zarejestrowany na zasiłku dla bezrobotnych oraz partner osoby, która spełnia choćby jeden z powyższych warunków.

Dotychczas można było spełniać warunki pracownika lub samozatrudnionego choćby na pół etatu. Przysługiwały nam wtedy dodatki do czynszu, dodatki dla mało zarabiających w formie Working i Child Tax Credits oraz i zniżka na Council Tax. Ponadto zasiłek dla bezrobotnych można było pobierać przez długi czas i pamiętać o tym aby spełniać nadane nam wymogi. Mowa tu o starszej migracji sprzed 2014 roku. Uwaga: zmiany będą dotyczyły nawet i osób, które przebywają w UK powyżej pięciu lat, nic nas nie ochroni. Osoba, która przyjechała wczoraj do UK może mieć więcej praw niż ktoś kto przebywa w UK dziesięć lat. Wszystko zależy od wysokości naszych zarobków, mianowicie im więcej będziemy zarabiać, a co za tym idzie płacić więcej podatków, tym przychylniejszym okiem będą na nas spoglądać.

Poniżej przedstawimy państwu kilka przykładów odpowiedzi z Urzedów, z którymi spotkali się Polacy mieszkający powyżej pięć lat na terenie Wielkiej Brytanii.

Klient, który mieszka od sześciu lat na terenie UK i w wyniku utraty pracy tymczasowej postanowił złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Proszę wziąć pod uwagę, ze ta osoba ma na utrzymaniu dziecko, ktore uczęszcza do szkoły i ma 12 lat.

exaustion jobseeker rightsPonieważ w 2011 roku ta osoba przebywała sześć miesięcy zarejestrowana jako poszukiwacz pracy utraciła możliwość ponownego przyznania zasiłku JSA w wyniku przepisów z 2014 mówiących, ze każdy nowy wnioskodawca z Unii Europejskiej moze pobierać zasiłek jedynie 91 dni, a ten klient wyczerpał swój limit wcześniej.

jsa not given 2014

 

Istnieje rownież prawo, ktore chroni osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym, niestety rownież tutaj jest pewien haczyk.

child jsajsa child

Nalezy spełniać te warunki:

  • Byc rodzicem bądź pierwszym opiekunem dziecka
  • Przynajmniej jedno z rodziców musi byc z kraju EEA lub Szwajcarii
  • Jedno bądź obydwoje rodziców pracowało posiadając status “worker”
  • Bierzemy pod uwagę okres zanim dziecko rozpoczęło edukacje. Pamiętaj: zanim dziecko zaczęło edukacje przynajmniej jeden z rodziców musiał mieć status osoby pracującej
  • Dziecko ma mniej nic 18 lat i pozostaje w stałej edukacji

 

UWAGA: PRACOWAĆ NALEŻAŁO JAKO PRACOWNIK, A NIE OSOBA SAMOZATRUDNIONA! OSOBA SAMOZATRUDNIONA NIE POZWALA NA NABYCIE TAKICH SAMYCH PRAW.

 

A teraz podamy państwu przykład rodziny, która mieszka i pracuje na terenie UK, jednak ze względu na małe zarobki korzystała z Tax Credits. Do tej pory, ponieważ zarobki były niewielkie korzystali również z częściowej dopłaty do czynszu.

Universal Credit, który jest wprowadzany stopniowo i geograficznie, zniszczył życie tej rodziny. W związku z transformacja benefitów, która powinna byc jedynie formalnością, rodzina straciła wszystkie pieniądze i nie pomógł fakt, że mają trójkę dzieci. Ze względu na częściową niepełnosprawność męża nie może on pracować w pełnym wymiarze godzin. Rodzina spotkała się z taką odpowiedzią.

 

I teraz kółko się zamyka: jeśli mąż zarabiałby wystarczająco dużo rodzina nie dostałaby zasiłku ze względu na dochody. Jednak, jeśli zarabia zbyt mało nie jest uważany za osobę posiadającą status ‘’workera’’.

worker status low earnings

five years  residency

W ten sposób również żona nie zyskuje praw męża, jak i również nie pomaga fakt, że jedno z dzieci uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej.

jan

Na końcu dowiadujemy się, że taka rodzina nie będzie traktowana jako mieszkajaca na terenie Wielkiej Brytanii.

last thing uc

SZANOWNI PAŃSTWO, JEŚLI JESTEŚCIE DOŚWIADCZENI ZMIANĄ BENEFITÓW LUB POTRZEBUJECIE INFORMACJI NA TEMAT POTWIERDZENIA SWOJEGO STATUSU W UK PROSIMY O KONTAKT Z NAMI POD NUMEREM TELEFONU 07984921874. W RAZIE JAKICHKOLWIEK WĄTPLIWOŚCI NA TEMAT PRAWA IMIGRACYJNEGO LUB ZASIŁKÓW PROSIMY O KONTAKT MAILOWY: info@polishcommunityuk.org

 

Nasze porady są bezpłatne i obowiązuje nas polityka prywatności. Proszę dzwonić, pisać, badż umówić sie na spotkanie.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *