Celowe utrudnienia dla Polaków: banki, szpitale, domy socjalne i benefity. Czyżby Brexit już zawitał do UK?

Related image

 

Zwykle z początkiem jesieni wprowadzane są nowe ustawy o jakich zadecydował Premier i Parlament. Tej jesieni zmiany niestety nie należą do zbyt dobrych dla obcokrajowców. Pomimo zapewnień pani Premier, o tym, że chce utrzymać jak najlepsze stosunki z krajami Unii Europejskiej i wywalczyć jak najlepsze warunki dla obywateli EU, którzy mieszkają w UK oraz dla Brytyjczyków, którzy mieszkają poza UK, na razie wszelkie zmiany, które zostaną wprowadzone mają charakter raczej odwrotny.

Banki

Od jakiegoś czasu coraz trudniej Polakowi założyć konto w banku. Pomimo posiadania zatrudnienia pracodawca często przez pierwszy okres jest zmuszony do wypłacania czeków. Nie każdy na to się godzi. Z reguły podejmując pracę należy mieć konto w banku oraz numer ubezpieczeniowy. W tym momencie ludzie napotykają na błędne koło; nie podejmiesz pracy ponieważ nie masz konta w banku, nie założą ci konta w banku, bo nie masz listu od pracodawcy bądź umowy o najem czy rachunków na swoje nazwisko, nikt nie wynajmie ci mieszkania w momencie kiedy nie masz pracy ani konta. Oczywiście na razie istnieją rozwiązania aby obejść te trudności, takie jak mieszkanie z rodziną, lub pracodawca czy landlord, który ‘’pójdzie nam na rękę’’. Jednak ewidentnie sprawy wyglądają o wiele gorzej niż w przeszłości.

Kolejną najnowszą ustawą, która ma na celu dotknięcie imigrantów jest obowiązek nałożony na banki. Otóż; mają one sprawdzać wyrywkowo swoich klientów, którzy są narodowości innej niż brytyjska. Bank będzie mógł wysłać nam list, w którym proszą o nasz status: numer UTR, kod podatkowy (Tax Code) oraz listę krajów, w których płacimy podatki. Będzie miało to na celu wyeliminowanie nielegalnych imigrantów, a także defraudacji benefitów. Działać może to na różne sposoby; dzięki temu, że bank będzie miał obowiazek udzielenia informacji o swoim kliencie do HMRC, ludzie, którzy zaniżają swoje dochody, albo mają więcej niż jedno konto i ukrywają swoje oszczędności podając jedynie część dochodu do Urzędu Skarbowego, będą ukarani ponieważ jest to przestępstwo.  Ludzie, którzy mają konta w innych krajach niż UK i tam trzymają swoje oszczędności również powinni o tym fakcie poinformować HMRC. Jeśli np. sprzedałeś mieszkanie i masz pieniadze na polskim koncie, a pobierasz Tax Credits lub Social Benefits łamiesz prawo. Jeśli posiadasz dodatkowy dochód, np. z wynajmu domu za granicą, jest to Twój dodatkowy dochód i musisz zgłosić to jeśli pobierasz jakąkolwiek pomoc od państwa. Jeśli masz w Polsce mieszkanie, nawet jeśli z niego nie korzystasz ani nie wynajmujesz, a pobierasz Housing Benefit, robisz to bezprawnie. Oczywiście można o tym,zapomnieć  że ma się jakiś dodatkowy dochód jeśli się z niego nie korzysta, jednak należy pamiętać, że nieznajomość przepisów, czy nawet języka nie zwalnia nas z przestrzegania prawa. Jeśli bank nie otrzyma informacji, o które poproszą będzie mógł zamknąć lub zamrozić nasze konto bankowe. Bank nie będzie prosił nas o dodatkowe informacje lub dokumenty, a jeśli nie będziemy zgadzać się z decyzją odwołanie będzie należało zgłosić do Home Office, czyli Urzędu do spraw imigracyjnych.

National Insurance Number

NINO, czyli numer ubezpieczeniowy niezbędny do podjęcia pracy, gdyż składki emerytalno-rentowe oraz zdrowotne odprowadzamy właśnie korzystając z tego numeru. Coraz więcej osób spotyka się z odmową nadania numeru. Zdarza się, że Urząd wysyła list z prośbą o więcej informacji lub wysyła nam list, w którym znajduje się informacja, że zdaniem Urzędu numer NINO jest nam niepotrzebny.

Służba zdrowia NHS czyli szpitale, przychodnie, dentyści

Od zeszłego tygodnia mają nakaz wyrywkowego sprawdzania osób, które nie wyglądają na Brytyjczyków. Jeśli więc nasz wygląd ma naleciałości etniczne, korzystamy z usług tłumacza, lub po prostu mówimy z akcentem, który zdradza naszą narodowość, możemy być poproszeni o kartę stałego rezydenta, rachunek za council tax na nasze nazwisko lub umowę o najem z naszym nazwiskiem. Nie wystarczy już NINO, gdyż to może mieć prawie każdy komu udało się numer wcześniej wyrobić, a nie oznacza to, że automatycznie ma się konkretny status w UK. Jeśli nie okażemy odpowiednich dokumentów, szpital czy przychodnia ma prawo odmówić leczenia, jeśli będzie to wizyta zagrażająca naszemu życiu, lub nieunikniona, jak np. Poród, szpital wystawi nam rachunek. Były już przypadki, gdzie ludzie byli administracyjnie usunięci z UK właśnie z powodu ogromnych zadłużeń w NHS.Usunięcie administracyjne wiąże się z podobnymi konsekwencjami jak deportacja.

PRZECZYTAJ TEŻ:

http://polishcommunityuk.org/2017/02/13/wszystko-o-deportacji-dobrowolnym-opuszczeniu-uk-zakazach-powrotu/

 

Domy socjalne

Wiele Urzędów Miast w ostatnim czasie zmieniło przepisy, gdzie aby założyć konto online należy podać historię pięcioletniego pobytu w UK, jeśli nie przebywasz w tym kraju ciągle minimum pięciu lat, bardzo możliwe, że nie będziesz mógł starać się o mieszkanie socjalne, czyli takie z Urzędu Miasta, które, mógłbyś później wykupić. Landlord czy to socjalny czy prywatny ma również obowiązek sprawdzić nasz status imigracyjny, warto więc zaopatrzyć się w dokument, który będzie potwierdzał rezydenturę. W niedługim czasie wszyscy, którzy nie są w UK w celu turystycznym będą mieli obowiązek posiadania takiego dokumentu. Ci, którzy już posiadają dokument rezydenta również będą musieli wyrobić sobie nowy, jednak będą zwolnieni z kosztów lub będą mogli wyrobić go taniej. Jedyną różnicą będzie to, że nowy dokument będzie biometryczny, czyli będziemy musieli oddać nasze odciski palców.

Co możemy zrobić?

Zadbać o to aby korzystając z różnych instytucji zawsze mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. Reagować na listy od banków, HMRC i wszystkich ważnych Urzędów. Przygotujmy się do potwierdzenia swojego pobytu w UK. Warto, jeśli jeszcze nie mamy karty rezydenta już dziś zacząć kolekcjonować wszystko co może potwierdzać nasz pobyt. Jeśli chwilowo nie masz pracy? Zarejestruj się jako bezrobotny, w przeciwnym razie możesz utracić prawo do pobytu w UK. Śledź najnowsze informacje oraz zmiany jakie zostają wprowadzone w życie, tak abyś mógł się przygotować. Nie łam prawa! Ostatnia rzecz wydaje się oczywista, ale warto podkreślić, że Home Office może nie przyznać nam statusu rezydenta jeśli mamy na swoim koncie poważne wykroczenia czy przestępstwa. Jeśli jeśteśmy zadłużeni, również może być problem. Nie ogłaszaj bankructwa, chyba, że jest to w Twoim przypadku konieczne. Bankructwo, długi, orzeczenia sądu o zaplacie naprawdę działają na niekorzyść.

PRZECZYTAJ TEŻ:

http://polishcommunityuk.org/2017/09/07/problemy-z-komornikiem-uk/

 

Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz pomocy lub porady, zadzwoń do nas, lub napisz.

Telefon: 07984921874        Email: info@polishcommunityuk.org

 

Więcej: www.polishcommunityuk.org

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *