Kiedy opieka społeczna w UK zabiera dziecko

Related image

Zawód pracownika socjalnego jest bardzo trudny, musi bowiem podjąć decyzje, ktore nigdy nie są do końca usprawiedliwione. Decyzja o odebraniu dziecka rodzicom nigdy nie jest łatwa, gdyż najczęściej jest to szok emocjonalny dla rodziny i jednocześnie dla dziecka. Jednak, jeśli pracownik socjalny zignoruje sygnały, które mówią o tym, że dziecko może być w niebezpieczeństwie, bądź poważnie założony jest jego rozwój, jest osoba odpowiedzialna za ewentualne następstwa braku swojej reakcji, bądź reakcji niewłaściwej.

Jesli twoje dziecko zostanie ci odebrane w związku z “care order” będziesz dzielił razem z urzędem miasta najważniejsze decyzje odnośnie wychowania dziecka. Czyli to kto ma się nim zajmować, gdzie ma mieszkać i w jaki sposób byc edukowane. Jesli wyrazisz zgodę na to, ze ktoś inny będzie opiekował się twoim dzieckiem i nie ma specjalnego nakazu, który mówiłby inaczej, w dalszym ciagu będziesz mieć prawa do swojego dziecka.

W innym przypadku urząd miasta będzie odpowiedzialny za odpowiedni standard opieki, zatrudnienie odpowiednich ludzi do opieki nad twoim dzieckiem, za zapewnienie odpowiednich szkoleń ludziom, którzy przejmą opiekę, wysłuchanie dziecka i jego potrzeb zachowując przy tym szacunek dla jego religii, rasy, kultury oraz zapewnienie dziecku osoby niezależnej, do której będzie mogło złożyć skargę jeśli zaistnieje taka potrzeba. Dziecko moze wtedy trafić do kogoś z rodziny, rodziny zastępczej bądź do domu dziecka.

Care order jest wydawany przez sąd jeśli istnieje przekonanie, że dziecko pozostając w swoim rodzinnym domu jest narażone na ryzyko i poważne uszczerbki na zdrowiu (np jest bite bądź pod wpływem środków odurzających, czy pozostawione bez opieki). Nakaz taki może być zastosowany jeśli dziecko ma mniej niż osiemnaście lat. Jeśli pracownik socjalny uzna, że powinien , może poprosić sąd rodzinny o tymczasowy nakaz, który może trwać do ośmiu tygodni.

Jako przykład możemy podać sprawę ośmioletniej polskiej dziewczynki, która przyszła do szkoły pijana. W domu całą noc trwała libacja, a rano wszyscy spali. Jedyne co dziewczynka znalazła do picia to wódkę i najprawdopodobniej pomyliła ja z woda. W tym przypadku szkoła powiadomiła pracowników społecznych i wezwała ambulans. Dziecko nie wróciło już do domu, gdyż został zachowany tymczasowy care order.

Sąd ma zwykle 26 tygodni na podjęcie decyzji odnośnie co zrobić z dzieckiem, jednak przy sprawach bardziej skomplikowanych może potrwać to dłużej. Podczas tego czasu, sad razem z pracownikiem socjalnym musi zadecydować co będzie najlepsze dla dziecka i co można zrobić aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

Podczas rozprawy sądowej, sad weźmie pod uwagę wypowiedzi dziecka, rodziców, prawników reprezentujących wszystkie strony, opinie pracownika społecznego i przedstawiciela Cafcass. Jesli sąd uzna, ze dziecko będzie bezpieczne, będzie mogło wrócić do domu, jesli nie, urzad miasta będzie musiał zapewnić mu nowy dom. Moze to byc u kogoś z dziecka rodziny, przyjaciół,  lub zapewnić nowa rodzinę, dom dziecka lub rodzine zastępcza.

Co robić jesli ktoś złożył na nas skargę do Social Services?

Przede wszystkim nie panikować, gdyż jeżeli wszystko jest w porządku, pracownik socjalny będzie to widział. Będzie mógł porozmawiać z dzieckiem, wejść do rożnych pomieszczeń, a nawet sprawdzić co jest w lodowce. Raport moze złożyć każdy i moze on byc anonimowy. Niestety często pojawiają się fałszywe zgłoszenia, np przez zazdrosnych ex-partnerów. Czasem zgłoszenia moze złożyć na nas sąsiad lub ktoś z rodziny, zdarza się, ze ktoś jest naprawdę przejęty losem dziecka i chce mieć spokojne sumienie, ze ktoś sprawdzi jego bezpieczeństwo. Niektóre z instytucji maja obowiązek zgłosić podejrzenia do urzędu miasta. Powodem moze byc cokolwiek, np siniaki na ciele dziecka, niedowaga, bądź widoczne zaniedbanie. Taki obowiązek maja szkoły, publiczne urzędy, policja, lekarze. Jesli na przykład w rodzinie doszło do awantury i została wymieszana policja, nawet jesli nic się nie stało dziecko, ale było w domu, policja ma obowiązek poinformować służby socjalne.

Jak przygotować się do wizyty pracownika społecznego?

  • Upewnij się, że mieszkanie jest czyste
  • Jeśli przyjdzie w porze obiadowej postaraj się, żeby posiłek który gotujesz spełniał standardy zdrowego żywienia
  • Miej na widocznym miejscu dostępne owoce
  • W lodówce powinno być jedzenie
  • Dziecko powinno mieć miejsce do nauki zabawy, dużo kolorowych książeczek, gier, rysunków, itd
  • Dziecko powinno być czyste, uczesane, mieć czyste ubranie, pościel

Są to oczywiste rzeczy, które każdy powinien zapewnić dziecku, jednak jeśli pokażesz się pracownikowi socjalnemu z najlepszej strony masz duża szanse, ze sprawa zostania zamknięta po pierwszej wizycie.

Jeśli martwi cię sytuacja dziecka i chciałbyś to zgłosić skontaktuj się ze swoim lokalnym Urzędem Miasta, bądź zadzwoń na infolinię NSPCC pod numerem 08088005000.

Jeśli jesteś dzieckiem, które potrzebuje pomocy zadzwoń anonimowo pod numer 08001111, a pomogą ci!

Jeśli z jakiegoś powodu zostałeś dotknięty podobnymi sprawami jak w artykule, zadzwoń bądź napisz do nas.

Pisz: info@polishcommunityuk.org

Dzwon:   07548049101

www.polishcommunityuk.org

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *