adult, alone, boy

Z przecieku, jaki opublikował The Guardian wynika, że UK wcale nie ma zamiaru obejść się z imigrantami unijnymi lekko i lepiej nie planować swojej przyszłości w tym kraju. Poniżej przedstawiamy kluczowe punkty jakie zawierał dokument. Premier nie chce komentować dokumentu, którego przeciek trafił do gazet.

 1. Polityka imigracyjna UK zmieni się drastycznie i będzie podzielona na trzy fazy. Fazę inicjująca, która będzie dotyczyła zmian w dotychczasowych prawach dla imigrantów, fazę wszczepiania, która ma trwać okres dwóch lat, oraz fazę finałowa, w której najtwardsze nowe przepisy zostaną wprowadzone.
 2. Brytyjczycy mają być traktowani priorytetowo. Chodzi tu przede wszystkim o to, że inicjatywa migracji ma być dobro obu stron, w tym przypadku zamiast koncentrować się na tym aby imigrantom było dobrze, UK będzie brało pod uwagę czy dany imigrant przynosi korzyści dla UK. Jednym słowem, można tu przytoczyć powiedzenie ‘Nie pytaj co Anglia zrobiła dla ciebie, zapytaj co ty zrobiłeś dla Anglii’. Nawet imigranci, którzy pracują, a są tu z rodzinami biorą więcej niż dają, ponieważ dzieci korzystają z darmowej edukacji, służby zdrowia, mało tego często całe rodziny korzystają z dodatków np do małej wypłaty, bądź dofinansowania do domu. Jednocześnie płacąc niewielkie podatki. Niewielkie podatki wiążą się z małymi zarobkami, a te najczęściej dotykają ludzi noże wykształcenia i kwalifikacji. Brytyjski rząd sam ma problem z bardzo dużą liczbą bezrobotnych Brytyjczyków, którzy nie mają żadnych kwalifikacji, i zamiast płacić im zasiłki dla niepracujących i opłacając czynsz w domach socjalnych, mogliby oni pójść do prac, które dziś w większości wykonują imigranci z Unii Europejskiej, przede wszystkim Polacy.
 3. Kontrola paszportowa. Zapomnij o posługiwaniu się dowodem osobistym, będziesz musiał mieć paszport.
 4. Podczas fazy drugiej oprócz paszportu obowiązkiem będzie posiadanie biometrycznego dokumentu wydanego przez Home Office lub paszportu biometrycznego, niewykluczony będzie obowiązek posiadania obu dokumentów.Image result for biometric fingerprint
 5. Każdy, kto będzie chciał aplikować o stały pobyt na terenie UK, będzie musiał mieć pobrane odciski palców.
 6. Większość pracowników nie dostanie pozwolenia na pozostanie w UK dłuższego niż na okres dwóch lat. Przede wszystkim mowa tu o pracownikach, którzy nie maja żadnych kwalifikacji, wykształcenia, bądź nie znają języka angielskiego.
 7. Rodzina osoby, która będzie miała pozwolenie na pobyt w UK nie będzie już automatycznie traktowana w ten sam sposób, jak było do tej pory. Bedą przedstawione zupełnie inne przepisy, gdzie po prostu nie będzie się opłacało mieszkać w UK z rodzina, bądź trzeba będzie wykazać duży dochód aby rodzina mogła dołączyć.
 8. Ludzie przyjeżdżając do UK będą musieli wykazać wystarczający dochód tak aby mogli się utrzymać.
 9. Faworyzowanie obywateli brytyjskich przy zatrudnieniu. Pracodawcy bedą mieli obowiązek upewnienia się, że nie mogą zatrudnić pracownika lokalnego zanim zatrudnia imigranta z Unii. Wymóg aby Europejczyk, który ma prawo pobytu po utraconej pracy został przetransferowany do innej pracy, a nie korzystał z zasiłku dla bezrobotnych. Maksymalna redukcja pracowników bez kwalifikacji oraz brak możliwości sprowadzenia przez nich rodzin.
 10. Planuje się również wprowadzenie podobnej formy jaka jest stosowana w USA jeśli chodzi o przekraczanie granicy UK. Mianowicie, wprowadzenie ETA (electronic travel authorisation), który będzie miał na celu wyeliminowanie osób, które weszły w konflikt z prawem poza UK.
 11. Jeśli jesteś osoba która poszukuje pracy, zarejestrowana jako Jobseeker i pobierasz zasiłki nie ,ajac historii zatrudnienia będzie działało to wielce na twoja niekorzyść.
 12. Długi, kary sądowe, ogłoszenie bankructwa czy wszelkie wykroczenia bądź przestępstwa na lub poza terenem UK niestety minimalizują twoje szanse na możliwość pobytu stałego w UK.

Zobacz tez:

http://polishcommunityuk.org/2017/09/01/nakaz-aresztowania-za-niezaplacone-kary/

http://polishcommunityuk.org/2017/08/31/polaku-nie-daj-usunac-sie-uk/

.

Jeśli obawiasz się, że zostaniesz dotknięty przez nowe przepisy i potrzebujesz porady, napisz do nas maila, bądź zadzwoń pod numer podany poniżej.

info@polishcommunityuk.org

07548049101