UWAGA! POLACY MIESZKAJĄCY W UK PONIŻEJ PIĘCIU LAT

cars, city, communication

 

Ponieważ stała rezydentura dotyczy jedynie ludzi, którzy przebywają w UK minimum pięć lat oraz mają nabyty status (np. Status osoby pracującej) od tego miesiąca można starać się o certyfikat potwierdzający rezydenture w przypadkach kiedy spełnia się poniższe warunki.

 

Jest się osobą z kraju EEA lub Szwajcarii która mieszka w UK i jednocześnie posiada jeden z poniższych statusów.

Osoba pracująca (tu wliczamy także byłych pracowników, którzy ze względu na chorobę bądź krótkotrwała niedyspozycje nie mogą w danej chwili pracować)

Osoba samozatrudniona (tu wliczamy także osoby samozatrudnione, które ze względu na chorobę bądź krótkotrwała niedyspozycje nie mogą w danej chwili wykonywać pracy)

Osoba samowystarczalna finansowo, która nie ubiega się o żadne dodatki socjalne, ma wystarczająco dużo środków aby utrzymać się na terenie UK bez korzystania ze środków publicznych

Student

Zarejestrowany poszukiwacz pracy

 

Uwaga: Tylko i wyłącznie spełniając te warunki można starać się o ten certyfikat, jeśli nie spełniacie państwo tych warunków, proszę nie aplikować, gdyż dokument nie zostanie przyznany.

W wyniku referendum na dzień dzisiejszy nie ma żadnych zmian dla obywateli EU i nie ma również obowiązku starania się o certyfikat.

Jeśli nasza chęć pozostania w UK motywujemy innymi czynnikami niż posiadanie któregokolwiek z wyżej wymienionych statusów w niektórych przypadkach jest możliwość wypełnienia innego wniosku, aczkolwiek sprawy mogą mieć charakter bardzo indywidualny i najlepiej wtedy skontaktować się Home Office.

O certyfikaty można ubiegać się również dla członków rodziny osoby posiadającej wymagany status.

 

Do czego może przydać się taki certyfikat?

Certyfikat jest dokumentem wydanym przez Home Office, potwierdzającym że nasz pobyt w UK ma charakter stały, a nie turystyczny. O taki dokument może poprosić nas pracodawca, landlord czy od kwietnia 2017 pracownik służby zdrowia.

 

Jeśli chcecie państwo starać się o taki certyfikat, prosimy o kontakt mailowy.

 

Info@polishcommunityuk.org

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *