Przyszłość imigrantów z Unii Europejskiej nie jest zagwarantowana

gettyimages-625288940.jpg

 

Decyzją parlamentu postanowiono, że przyszłość obywateli Unii Europejskiej nie będzie gwarantowana. W chwili obecnej nasze prawa jako członków Unii nie zmieniły się oprócz tego, że aby móc starać się o zasiłki musimy przebywać na terenie UK minimum trzy miesiące. Skrócony został również czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych do trzech miesięcy. Oczywiście sprawy rozpatrzone są indywidualnie i od tych reguł znane są wyjątki. Child benefit, pobierany na dzieci w innym kraju Unii ma teraz już swoje restrykcje, więc jeśli jesteście państwo w takiej sytuacji, i nadal nie otrzymaliście informacji o zmianach, proszę się przygotować, że niebawem będziecie poproszeni o numery referencyjne zasiłków w Polsce. Nawet jeśli nie pobiera się zasiłku na dzieci w Polsce, trzeba będzie złożyć aplikacje o takowy zasiłek i czekać na decyzje z urzędu polskiego.

 

Od kwietnia największymi zmianami bedą zmiana w wypłacaniu Child Tax Credit, gdyż rząd przestanie płacić na trzecie i każde kolejne dziecko. Chodzi tu o wnioski na dzieci urodzone po tym kiedy zmiana wejdzie w życie. Następną ważną zmianą będzie zmiana, która dotknie służby zdrowia (NHS). Od kwietnia zanim pacjent będzie przyjęty, szpital jak i przychodnia będą zobowiązane do sprawdzenia czy dany pacjent jest rezydentem UK. Najlepiej w takim przypadku mieć kartę stałego rezydenta, gdyż sam numer ubezpieczeniowy może nie wystarczyć, ponieważ nie potwierdza gdzie dana osoba mieszka.

 

Nowym rozporządzeniem rządu brytyjskiego, które dotknie nas, Polaków już w ciągu dwóch lat jest brak zagwarantowania jakichkolwiek praw dla obywateli Unii Europejskiej po Brexicie. Oczywiście nie są znane jeszcze szczegóły, gdyż wszystko będzie dopiero omawiane, aczkolwiek biorąc pod uwagę to co powiedziała premier May; że na celu będzie miała poprawienie ekonomii brytyjskiej i ochronę publicznych pieniędzy, można wysunąć wnioski. Najprawdopodobniej, jeśli będzie nam wolno zostać, nie będziemy mieli prawa korzystania z tzw public funds, czyli pieniędzy publicznych, takich jak benefity, Tax Credits oraz zasiłki dla chorych i ich opiekunów.

 

Najprawdopodobniej będą wydawane wizy pracownicze, a prawdopodobieństwo ich uzyskania będzie takie jak w tej chwili mają członkowie krajów Commonwealth. Niestety przy obecnej skali bezrobocia, Brytyjczycy bez szczególnych kwalifikacji śmiało będą mogli zajmować miejsca w magazynach i fabrykach oraz wszędzie tam, gdzie specjalnych umiejętności nie potrzeba. Państwu bardziej będzie się opłacało zmusić bezrobotnych do pracy niż bez końca wypłacać im zasiłki dla bezrobotnych. Póki co, bezrobocie jest duże, więc brak pracy ma swoje uzasadnienie, ale jeśli UK pozbędzie się dużej części obcokrajowców, śmiało będą mogli nałożyć sankcje dla swoich bezrobotnych, jeśli ci będą twierdzić, że nie mogą znaleźć pracy. Skończą się też kolejki w szpitalach, przychodniach i brak miejsc w szkołach, nie mówiąc już nawet o pieniądzach przeznaczanych na tłumaczy.

bored, boring, boy

Jak się zabezpieczyć przed brexitem podczas gdy już wiemy, ze nie zagwarantowano nam możliwości pozostania?

 

  1. Aplikować o brytyjskie obywatelstwo, do czego początkiem jest stała rezydentura
  2. Nauczyć się perfekcyjnie języka angielskiego
  3. Podnieść swoje kwalifikacje, tak abyśmy byli cenieni na rynku pracy abysmy mogli konkurować z Brytyjczykami
  4. Jeśli mamy możliwość starania się o paszport brytyjski dla swoich dzieci, również polecamy to zrobić
  5. Być niekaranym
  6. Pozbyć się zadłużeń jakie mamy, zwłaszcza komorniczych
  7. Jeśli mają państwo firmę, zadbać o to by przynosiła duże dochody
  8. Stworzyć sobie plan B, bo kto powiedział, że UK to szczyt możliwości 😉

 

W przypadku jeśli potrzebują państwo pomocy lub porady prosimy pisać na adres info@polishcommunityuk.org  

 

Porady są bezpłatne i obowiązuje nas polityka prywatności.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *